یاد یاران جنگ
YadeYaraneJang

بسم الله الرّحمن الرّحیم اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم 

سر تیتر جراید
برنامه های اندرویدی
درباره وبلاگ


رهبر کبیر انقلاب
ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت غرب و شرق را شکستیم.
***
مقام معظم رهبری
زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.
***
مقام معظم رهبری
شهدا ستارگان درخشانی هستند که می توان با آنها راه را پیدا کرد.
***
مقام معظم رهبری
یاد دوران دفاع مقدس را نگذارید از یادها برود. خاطره‌ی این سرزمین‌ها را زنده نگهدارید. دشمنها می‌خواهند قضیه دفاع مقدس، فداکاری‌ها و شخصیتهایی که در این فداکاری‌ها نقش آفریدند، اینها را یا نشناسیم یا از یاد ببریم.

کارنامه عملیات ها
وضعیت آب و هوا
حدیث تصادفی
اوقات شرعی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :شمار توصیفی جنگ هشت ساله
 

مجموعه زیر، روز شمار اجمالی جنگ هشت ساله ایران و عراق از بعد نظام - عملیاتی است. در این مجموعه ضمن رعایت ترتیب تاریخی عملیات‌های نیروهای خودی و دشمن تلاش شده است تا عملیات‌های برجسته طرفین به اختصار تشریح گردد.


مجموعه زیر، روز شمار اجمالی جنگ هشت ساله ایران و عراق از بعد نظام - عملیاتی است. در این مجموعه ضمن رعایت ترتیب تاریخی عملیات‌های نیروهای خودی و دشمن تلاش شده است تا عملیات‌های برجسته طرفین به اختصار تشریح گردد تا خوانند بیشتر با فراز و نشیب‌های جنگ تحمیلی و نحوه عمل ارتش عراق و رزمندگان اسلامی آشنا شود. قابل ذكر است كه بررسی ابعاد مختلف جنگی ایران و عراق نیازمند زمان و امكانات بیشتری است و این مجموعه تنها به بیان سلسله عملیات‌هایی كه دقت نظر در بطن آنها واحد درس‌ها و تجربیات بسیار می‌باشد، اكتفا می‌كند، پر واضح است كه در كنار عملیات‌های نظامی، پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز حائز اهمیت بوده و رابطه مستقیمی با تحولات جنگ داشته است كه در این مجموعه بدان پرداخته نمی‌شود نكته دیگر اینكه عملیاتها بر اساس سالهای جنگ تقسیم بندی شده است و در هر سال نیز توضیحاتی پیرامون وضعیت كلی جنگ بیان شده است.

**آغاز جنگ - 1359

در سی و یكم شهریور 1359 در شرایطی كه اقدامات متعدد امپراطوری آمریكا جهت بر اندازی نظام نو پای انقلاب اسلامی یكی پس از دیگری با شكست مواجه می‌شد، رژیم توتالیتر و توسعه طلب عراق با حمایت آمریكا و غرب، مرزهای جمهوری اسالمی ایران را مورد حمله نظامی قرار داد و بطور همزمان، نیروی هوایی این كشور در یك تهاجم گسترده، مناطق استراتژیك از جمله فرودگاه تهران را بمباران كرد و بدنبال آن جنگ تحمیلی رسما آغاز گردید. با شروع جنگ، جمهوری اسلامی ایران كاملا غافلگیر شد. زیرا از یك طرف، ارتش بخاطر اعدام، تصفیه و فرار سران فاسد خود فاقد كمترین كارایی بود. از طرف دیگر سپاه نیز هنوز در بدو شكل گیری بوده و توان محدودش نیز در درگیرهای داخلی در كردستان، گنبد، جریان خلق عرب و ... شدیدا تحلیل رفته بود. بنابراین ایران فاقد یك سازمان نظامی توانمند برای مقابله با ماشین جنگی عراق بود. از این میان دو عامل اساسی مانع فروپاشی نظام سیاسی كشور گردید.
اول كنترل اوضاع توسط حضرت امام (س) و عامل دوم سیل روز افزون مردم در صحنه سیاسی كشور و گسیل آنها به جبهه‌ها سازمان یافتن نسبی مردم و بسیج آنها سبب آغاز حملات ایذایی و چریكی گردید و توانست مانع پیشروی ماشین جنگی عراق گردد و پس از آن بتدریج انجام عملیات‌های محدود مطمح نظر واقع شد. عراق نیز در این مقطع پس از ناكامی در تصرف خوزستان با اتخاذ استراتژی دفاعی در جنگ زمینی و افزایش فشار بر روی شهروندان از طریق جنگ شهرها سعی نمود در كوتاهترین زمان ممكن دولت را تسلیم نموده و وادار به مذاكره نماید، لیكن موضع سازش ناپذیر حضرت امام خمینی (س) و وفاداری ون پشتیبانی مردم از معظم له پاسخ كوبنده ای به تحركات ایذایی دشمن بود. در سال 59 علاوه بر حملات چریكی و پارتیزانی حدود 18 عملیات محدود و متوسط علیه عراق صورت گرفت. تعدادی از این عملیات‌ها بصورت كلاسیك و در دوره بنی صدر انجام شد كه هیچگونه موفقیتی در برنداشت. در مطالبی كه متعاقبا می آید اقدامات انجام شده طرفین بررسی خواهد شد.

*31/6/1359
آغاز تهاجم همه جانبه عراق به جمهوری اسلامی ایران كه از سه جبهه جنوب، میانی و شمال انجام شد. ارتش عراق در جبهه جنوب تهاجم خود را از پنج محور آغاز كرد:
1 - محور شلمچه برای تصرف خرمشهر و آبادان؛
2 - محور كوشك به طرف اهواز؛
3 - محور طلائیه به سمت هویزه؛
4 - محور چزابه به طرف بستان، سوسنگرد و اهواز؛
5 - محور فكه به مت شوش، دزفول و دهلران
در جبهه میانی نیروهای دشمن از چهار محور وارد عمل شدند:
1- محور مهران؛
2 - محور مندلی به سمت ارتفاعات سومار و نفت شهر؛
3 - محور خسروی - قصر شیرین؛
4 - محور سلیمانیه - پنجوین جهت تصرف ارتفاعات مریوان و بانه.
در جبهه شمالی از محور از گله با بالا ابتكار عمل در دست نیروهای محلی و ضد انقلاب داخلی قرار داشت و عراق در نقش پشتیبانی عمل می‌كرد.
در فاصله آغاز جنگ 31/6/59 تا 26/12/59 عملیت‌های محدودی از سوی نیروهای خودی انجام شد كه به ترتیب ذكر شود.
13/7/59 عملیات مشترك سپاه و ارتش در منطقه موسیان.
23/7/59 حركت محدود ارتش در منطقه دزفول.
15/8/59 شبیخون غیور اصلی توسط سپاه در منطقه حمیدیه.
26/8/59 عملیات آزاد سازی سوسنگرد توسط سپاه و ارتش.
14/10/59 حركت محدود سپاه در تنگ حاجیان.
15/10/59 عملیات ارتش در هویزه.
19/10/59 عملیات محدود سپاه و ارتش در میمك.
19/10/59 عملیان مشترك سپاه و ارتش در محور آبادان.
20/10/59 عملیات محدود نصر در محور ماهشهر توسط سپاه و ارتش.
12/11/59 عملیات ارتش در ارتفاعات زیل.
18/11/59 عملیات سپاه در منطقه سوسنگرد.
21/11/59 عملیات محدود در منطقه دهلاویه توسط سپاه.
26/11/59 حركت محدود سپاه در ارتفاعات ذیل
26/11/59 عملیات در محور میمك.
24/12/59 عملیات محدود سپاه در سر پل ذهاب.
24/12/59 عملیات سپاه در گیلان غرب.
26/12/59 عملیات حضرت مهدی در محور سوسنگرد توسط سپاه.

**سال 1360

در نیمه اول این سال در اثر افزایش تجربه رزمندگان اسلام، عملیات چریكی و ایذایی جای خود را به عملیات محدود داد و نیروهای اسلام ظرف مدت 6 ماه 19 عملیات در جبهه‌های غرب و جنوب، انجام دادند. همچنین جبهه خودی دریافت كه از این پس قادر است ضربات اساسی تری به ارتش عراق وارد نماید. بویژه پس از خلع بنی صدر از ریاست جمهوری و فرماندهی كل قوا، زمینه بازتری برای حضور نیروهای انقلابی در صحنه تصمیم گیری جنگ فراهم شد و ارتش و سپاه توانستند با همكاری یكدیگر به مقابله با دشمن بپردازند. در نیمه دوم سال 60 استراتژی تدوین شده موسوی به طرح‌های كربلا به اجرا گذاشته شد. اولین گام در اجرای این استراتژی شكستن حصر آبادان بود. این عملیات زمینه ساز آزاد سازی خرمشهر گردید و باور مسئولین جنگ را نسبت به امكان دستیابی به پیروزی‌های بیشتر مضافع ساخت.
1/1/60 عملیات محدود و مشترك سپاه و ارتش در ارتفاع قوچ، سلطان.
15/1/60 عملیات حضرت مهدی در محور كرخه - دزفول توسط سپاه و ارتش.
2/2/60 عملیات مشترك سپاه و ارتش در ارتفاع بازی دراز.
25/2/60 عملیات شیخ فضل الله نوری در محور آبادان توسط ارتش و سپاه.
31/2/60 عملیات امام علی در محور شوش - سوسنگرد توسط سپاه و ارتش.
11/3/60 عملیات محدود و سپاه در منطقه نوسود.
15/3/60 عملیان محدود سپاه در منطقه نوسود.
21/3/60 عملیات فرماندهی كل قوا در محور دارخوین توسط ارتش و سپاه.
2/4/60 عملیات محدود و مشترك سپاه و ارتش در محور دزفول.
11/4/60 عملیات روح الله در محور نوسود توسط ارتش و سپاه.
3/5/60 عملیات شهید چمران در محور جاده ماهشهر توسط سپاه.
5/5/60 عملیات مشترك ارتش و سپاه با نام شهید چمران در حمیدیه (طراح)
12/5/60 عملیات مشترك و محدود سپاه و ارتش در دشت عباس.
10/6/60 حركت محدود در محور طراح.
10/6/60 عملیات شهید رجایی و باهنر در محور حمیدیه توسط سپاه و ارتش.
11/6/60 عملیات نصر در غرب تپه الله اكبر توسط ارتش و سپاه.
11/6/60 عملیات مشترك ارتش و سپاه در ارتفاع بازی دراز.
27/6/60 عملیات شهید مدنی در غرب سوسنگرد توسط سپاه.
5/7/60 عملیات شهید مدنی در غرب سوسنگرد توسط سپاه.
5/7/60 عملیات ثامن الائمه در شمال آبادان و شرق كارون بطور مشترك توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش انجام شد. استعداد خودی در این عملیات 9 تیث، 9 گردان پیاده منهای توپخانه و پنجاه قبضه ضد هوایی بود و در مقابل، توان دشمن را 6 تیپ زرهی و پیاده، 1 گروهان موشك ضد تانك میلان، 3 آتشبار ضد هوایی و 2 آتشبار توپخانه سبك تشكیل می‌داد.
در این عملیات 150 كیلومتر مربع از خاك میهن اسلامی از جمله دو جاده استراتژیك اهواز - آبادان و ماهشهر - آبادان آزاد شهر و شهر آبادان از محاصره دشمن خارج گردید. تلفات انسانی نیروهای عراق در عملیات ثامن الائمه بالغ بر 1800 اسیر و 1500 تا 2000 كشته و زخمی شد و 90 دستگاه تانك و نفر بر، 100خودرو، 2 دستگاه پل پی امپی ارتش عراق منهدم گردید.
همچنین 160 دستگاه تانك و نفربر، 150 خودرو، 30 دستگاه لو در و بلدوزور و 7 قبضه توپ به غنیمت نیروهای اسلام در آمد.
8/9/60 عملیات طریق القدس با همكاری مشترك و ارتش در منطقه بستان انجام شد. استعداد قوای خودی در این عملیات 5 تیث پیاده، 4 تیپ زرهی و 4 گردان توپخانه بود و دشمن از 6 تیث زرهی، 5 تیپ پیاده و 3 گروه جیش الشعبی استفاده می‌كرد. در این عملیات 650 كیلومتر مربع زمین از جمله شهر بستان از اشغال نیروهای عراقی خارج گردید و از نیروهای دشمن 546 نفر اسیر و 8500 نفر كشته و یا زخمی شدند. همچنین نیروهای خودی موفق شدند 180 دستگاه تانك و نفربر، 200 دستگاه خودرو، 12 روند هواپیما، 4 فروند هلیكوپتر را منهدم كرده و 170 دستگاه تانك و نفربر، 250 دستگاه خودرو، 150 دستگاه تجهیزات مهندسی و 19 قبضه توپ را به غنیمت خود در آوردند.
12/9/60 عملیات ضربت ذوالفقار.
20/9/60 عملیات مشترك سپاه و ارتش تحت عنوان مطلع الفجر در منطقه گیلان غرب.
12/10/60 عملیات محمد رسول الله در محور مریوان - پاوه توسط ارتش و سپاه.
12/10/60 عملیات امیر المومنین در منطقه ریجاب.
1/12/60 عملیات امام علی توسط ارتش و سپاه در چزابه.

*سال 1361

با آغاز سال جدید ضربات قاطع مدافعین انقلاب سبب دگرگونی عمیق در توازن جنگ شد. عملیات فتح المبین كه از جانب امام امت (ره) فتح الفتوح لق گرفت ضربات جبران ناپذیری
بر ارتش بعث وارد ساخت و موجب آزاد سازی مناطق استراتژیك وسیعی گردید. عملیات بین المقدس كه در فاصله زمانی كوتاهی پس از فتح المبین صورت گرفت رژیم عراق را در آستانه سقوط قرار داد. فتح خرمشهر علاوه بر افزایش روحیه در جبهه خودی، اعتبار نظامیان عراقی را شدیدا زیر سوال برد. در واقع همانگونه كه تصرف خرمشهر برگ برنده عراق محسوب می‌شد و موازنه را به نفع او حفظ می‌كرد، از دست دادن آن نیز توان و كار آایی ارتش و رژیم عراق را در داخل و خارج مورد تردید قرار داد، بویژه آنكه تلفات نیروی انسانی و تجهیزان انهدامی و اغتنامی ارتش عراق در این عملیات آنقدر بالا بود كه رژیم عراق را یارای ادامه جنگ نبود. عملیات‌های فتح المبین و بین المقدس بكلی توازن جنگ را به نفع نیروهای اسلام تغییر داد و ارتش عراق را شدیدا در موضع انفعالی قرار داد. بگونه ای كه صدام حسین، رئیس رژیم عراق پس از باز پس گیری فاو در فروردین 67 اظهار داشت: (نقل به مضمون ):
بعد از تصرف محمره (خرمشهر) توسط ایران، ما فقط یك تیپ داشتیم كه برای حفاظت بغداد گماردیم "
رژیم عراق در پی شرایط حادی كه بر او عارض شده بود و بدلیل ضعف‌های موجود، تحت لوای صلح طلبی دست به عقب نشینی از بقیه نقاط مرزی زد و در نقاطی موضع گرف كه توسط موانع طبیعی محافظت می‌شد تا بدین نحوه كمبود نیروی خود را جبران نماید. ضعف‌های اساسی عراق در این مقطع عبارت بودند از:
- عدم برنامه‌ریزی برای جنگ دراز مدت در داخل خاك ایران
ـ شكست روحی ناشی از عدم موفقیت در استراتژی پیروزی برق آسا
ـ ناتوانی در مقابل جنگ‌های نامنظم
ـ عدم دستیابی به خطوط دفاعی منظم و قابل اتكاء
ـ دادن جناح و فاصله زیاد بین خط مقدم و عقبه
ـ دست نیافتن به هدف‌های مورد نظر
ـ فقدان انگیزه در سربازان عراق.
بعد از بیت‌المقدس به دلیل تحلیل رفتن توان یگان‌های خودی وقفه‌ای كوتاه در انجام عملیات بعدی ایجاد شد و عراق نیز سراسیمه اقدام به ایجاد موانع و خطوط متعدد دفاعی در جنوب نمود تا بدین وسیله شهر استراتژیك بصره را از خطر سقوط مصون دارد. برای این منظور كارشناسان نظامی غربی و اسرائیلی نیز عراق را یاری دادند. جمهوری اسلامی ایران پس از حل شبهات شرعی و سیاسی در خصوص ورود به خاك عراق، عملیات رمضان را به منظور تصرف بخشی از خاك عراق انجام داد. از جمله دلایل اصلی پیشروی به داخل خاك عراق عبارت بودند از:
ـ خارج ساختن شهرهای آبادان و خرمشهر از برد توپخانه عراق و فراهم كردن زمینه بازگشت مردم به این شهرها
ـ جلوگیری از استمرار استراتژی هجومی عراق در دریا و هوا
ـ وادار ساختن مجامع بین‌المللی به قضاوت عادلانه و حل فصل وضعیت موجود
ـ تنبیه متجاوز.
عملیات رمضان و چند عملیات متعاقب آن مانند والفجر مقدماتی، نتایج مورد نظر را به دنبال نداشت و جنگ وارد مرحله جدیدی شد كه طی دو سال بعد نیز ادامه یافت.
2/1/61 عملیات فتح‌المبین در جبهه جنوب و در منطقه غرب شوش و دزفول و غرب رودخانه كرخه صورت گرفت. در این عملیات نیروهای خودی با 3 تیپ زرهی، 20 تیپ پیاده و 10 گردان توپخانه در مقابل 7 تیپ زرهی، 6 تیپ مكانیزه، 15 تیپ پیاده دشمن، وارد عمل شدند كه در نتیجه قریب 2400 كیلومتر مربع از خاك جمهوری اسلامی شامل مراكزی چون سایت و رادار فكه، جاده دزفول ـ دهلران و... آزاد شد و شهرهای شوش، دزفول، اندیمشك و پایگاه شكاری دزفول از زیر دید و تیر دشمن خارج گردید. در این عملیات 15000 نفر از نیروهای عراق به اسارت درآمدند و 361 دستگاه تانك و نفربر، 18 فروند هواپیما، 300 دستگاه خودرو، 50 قبضه توپ و 30 دستگاه تجهیزات مهندسی دشمن مهندم شد. همچنین 320 دستگاه تانك و نفربر، 500 دستگاه خودرو، 165 قبضه توپخانه و 50دستگاه تجهیزات مهندسی آنان به غنیمت نیروهای خودی درآمد.
10/2/61 عملیات بیت‌المقدس در جنوب اهواز و شمال خرمشهر توسط سپاه و ارتش انجام شد. در این عملایت 25 تیپ پیاده، 7 تیپ زرهی و 11 گردان توپخانه خودی در مقابل 8 لشكر سازمانی و نزدیك به 20 تیپ مستقل و حدود 530 قبضه انواع توپ دشمن وارد عمل شدند كه در نتیجه آن 5400 كیلومتر مربع از اراضی جمهوری اسلامی از جمله شهرهای خرمشهر، هویزه و پادگان حمید آزاد شد. در عملیات بیت‌المقدس 19000 نفر از نیروهای دشمن اسیر و 16000 نفر كشته و یا زخمی شدند و تلفات سنگینی به تجهیزات و ادوات آنها وارد آمد، از جمله 150 دستگاه تانك و نفربر، 20 فروند هواپیما، 200 دستگاه خودرو و 30 قبضه توپخانه دشمن مهندم گردید و 50 دستگاه تانك و نفربر، 300 دستگاه خودرو و 30 قبضه توپ توسط نیروهای اسلام به غنیمت گرفته شد.
23/4/61 عملیات رمضان در منطقه عمومی شرق بصره و در داخل خاك عراق انجام شد. در این عملیات 6 لشكر پیاده، 2 لشكر زرهی و 2 تیپ مستقل خودی در مقابل 3 لشر زرهی، 1 لشكر مكانیزه، 1 لشكر پیاده و چندین تیپ زرهی، پیاده و مكانیزه دشمن وارد عمل شدند. هدف عملیات رمضان تعقیب متجاوز، دور ساختن دشمن از شهرهای حساس و استراتژیك خرمشهر و آبادان و همچنین انهدام واحدهای باقیمانده ارتش عراق بود. در این عملیات 1315 نفر از نیروهای دشمن اسیر و 7400 نفر كشته و یا زخمی شدند و 1097 دستگاه تانك و نفربر، چندصد دستگاه خودروی نظامی و مهندسی، 5 فروند هواپیمای دشمن مهندم شد و 100 دستگاه تانك و نفربر و دهها دستگاه خودروی نظامی و مهندسی به غنیمت نیروهای خودی درآمد.
15/5/61 عملیات ثار‌الله در منطقه قصرشیرین توسط سپاه
26/6/61 عملیات حسین‌ابن علی توسط سپاه در میمك
9/7/61 عملیات مسلم ابن‌عقیل توسط ارتش و سپاه در محور سومار.
10/8/61 عملیات محرم در منطقه حمرین توسط ارتش و سپاه.
17/11/61 عملیات والفجر مقدماتی در جبهه جنوب و در محور فكه و چزابه توسط سپاه و ارتش انجام شد، این عملیات كه با قصد نفوذ در داخل خاك عراق طراحی شد دومین تجربه نیروهای خودی در ورود به داخل خاك دشمن بود. ارتش عراق كه ضربات سهمگینی از نیروهای خودی در عملیات بیت‌المقدس، فتح‌المبین و... خورده بود با شیوه رزم و نحوه تهاجم نیروهای خودی آشنا شده و با اتخاذ شیوه‌های پدافندی پیچیده قصد داشت مانع از ادامه موفقیت نیروهای خودی گردد. در عملیات والفجر مقدماتی كه زمینه‌ساز حركتهای محدود دیگری شد، یگانهای خودی موفق شدند ضمن انهدام بخشی از قوای دشمن قسمتهایی از خطوط مرزی را در شمال چزابه تأمین نایند.

*سال 63-1362

به دنبال اتخاذ استراتژی تنبیه متجاوز و انجام عملیاتهای رمضان والفجر مقدماتی كه نتایج دلخواه را در پی نداشت، جبهه خودی تلاش زیادی در جهت تجدید روند سال 61 به عمل آورد، لیكن به دلایلی این مهم امكان‌پذیر نشد. گرچه بعد از عملیات رمضان و تا اواخر سال 64 ابتكار عمل در دست جبهه خودی بود اما موفقیت چشمگیری به دست نیامد؛ زیرا عدم رشد سازمان رزم نیروهای خودی مانع جدی برای اقدام لازم در مقابل اذتش كاملا مدرن و تقویت شده عراق بود. عراق با دفع عملیات رمضان، تدریجا خود را بازیافت و در یك مقطع زمانی كوتاه موفق به تحكیم خطوط دفاعی خود در جبهه‌های جنوب گردید و با اتخاذ استراتژی دفاع مطلق در زمین تمام تلاش خود را به اصلاح ضعف‌های خطوط دفاعی معطوف نمود و پس از هر عملیات نیز با توجه به ضعف‌هایی كه منجر به نفوذ رزمندگان اسلام می‌شد، آنها را مورد توجه قرار داده و به رفع آنها همت می‌گمارد. در این راستا عراق با افزایش استحكامات و موانع دفاعی، بكارگیری یگانهای اصلی در پشت خطوط دفاعی و نزدیك به مناطق حساس، تقویت آتش توپخانه، زرهی، افزایش بمباران عقبه( تأسیسات نظامی و اقتصادی) و بكارگیری سلاح شیمیایی فشار مضاعفی را بر جبهه خودی وارد آورد. با این همه رزمندگان اسلام با انجام حملات ایذایی، متوسط و بزرگ سعی نمودند ضمن حفظ ابتكار عمل در صحنه جنگ به نقاط ضعف دشمن نیز دست یابند تا از آن طریق مجددا برتری لازم را بدست آورند. مهمترین اقدام در این راستا انجام عملیات خیبر بود كه با غافلگیری كامل انجام شد و با موفقیت‌هایی قرین گردید. لیكن در مجموع مقاصد اصلی حاصل نشد.
در مجموع طی سالهای 62 و 63 چندین عملیات محدود و سه عملیات بزرگ ( والفجر 1، خیبر و بدر) صورت گرفت. عملیاتهای خیبر و بدر كه در آبهای هورالهویزه انجام شد سبب به دست آوردن تجربیات گرانبهایی شد كه زمینه‌ساز فتح فاو در اواخر سال 64 گردید.
21/1/62 عملیات والفجر 1 در جبهه جنوب، محور شمال فكه توسط سپاه و ارتش به طور مشترك انجام شد.
29/4/62 عملیات والفجر 2 در منطقه حاج عمران توسط ارتش و سپاه.
7/5/62 عملیات والفجر 4 در جبهه شمالی، محور بانه ـ مریوان توسط 9.
لشكر و 2 تیپ پیاده و 10 گردان توپخانه در مقابل حدود 16 تیپ پیاده، 7
گردان كماندویی، 4 گردان زرهی و 15 گردان توپخانه انجام شد. در این عملیات نیروهای اسلام 1000 نفر از نیروهای دشمن را به اسارت درآورده و 18000 نفر از آنها را كشته و یا زخمی نمودند و با انهدام 90 دستگاه تانك و نفربر، 200 دستگاه خودرو، 10 فروند هواپیما، 1 فروند هلیكوپتر و 12 قبضه توپ موفق شدند چندین دستگاه تانك و نفربر، 200 دستگاه خودرو، چندین قبضه توپ و 12 قبضه تفنگ 106 م.م را به غنیمت گرفته، منطقه وسیعی به وسعت 700 كیلومتر مربع از خاك دشمن را در دره شیلر تصرف كرده و شهر پنجوین و چندین روستای عراقی را تحت كنترل خود قرار دهند.
21/11/62 عملیات تحریر‌القدس در منطقه دربندیخان.
29/11/62 عملیات والفجر 5 در منطقه چنگوله توسط سپاه.
2/12/62 عملیات والفجر 6 توسط سپاه در منطقه چیلات.
3/12/62 عملیات خیبر در جبهه جنوب، محور هورالهویزه، شمال بصره توسط 9 لشكر و 6 تیپ پیاده،‌2 لشگر و 3 تیپ زرهی، 7 گردان توپخانه و مجموعا 220 گردان عمل كننده سپاه و ارتش در مقابل 3 لشكر و 3 تیپ زرهی، 4 لشكر و 15 تیپ پیاده، 1 لشكر و 2 تیپ مكانیزه، 5 تیپ نیروی مخصوص، 2 گردان جیش الشعبی، 10 گروهان كماندویی و 40 گردان توپخانه دشمن انجام شد. در این عملیات 1140 نفر از نیروهای دشمن اسیر و 15000 نفر كشته و یا زخمی شدند و 150 دشتگاه تانك و نفربر، 4 فروند هواپیما، 9 فروند هلیكوپتر و 20 دستگاه تجهیزات مهندسی توسط نیروهای خودی به غنیمت گرفته شد. در نتیجه عملیات خیبر منطقه‌ای به وسعت 2180 كیلومتر مربع از جمله جزایر مجنون به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.
25/7/63 عملیات عاشورا در منطقه میمك توسط سپاه.
19/12/63 عملیات بدر توسط سپاه و ارتش در منطقه عملیاتی جنوب و در محور هورالهویزه انجام شد. در این عملیات كه به لحاظ تاكتیكی تكمیل كننده ابتكار عملیات خیبر بود، نیروهای خودی توانستند مواضع خود را در منطقه عمومی هور، تحكیم و تثبیت نماینده و ضمن وارد آوردن تلفات سنگین به نیروهای عراقی، تعداد3200 نفر از آنان را به اسارت خود در آوردند. در عملیات بدر واحدهایی از قوای خودی توانستند خود را به آنسوی رودخانه دجله رسانده و جاده استراتژیك بصره ـ العماره را مورد تهدید جدی قرار دهند. در این عملیات رژیم عراق با توجه به عدم توانائی ارتش در به عقب راندن رزمندگان اسلام، دستور استفاده از سلاح‌های شیمیایی را صادر كرده و ضمن انجام این عمل، مناطق مسكونی كشور ایران را مورد حمله هواپیماها و موشكهای دوربرد قرار داد.

*سال 65-1364

ركودی كه از تیرماه سال 61 به دنبال عملیات رمضان بر جبهه خودی سایه افكنده بود و رزمندگان اسلام در مقابل دیوار دفاعی عراق متوقف مانده بودند تا اواخر سال 64 نیز ادامه یافت. در این سال سلسله عملیات محدود و ایذایی تحت عنوان قدس، ظفر و عاشورا انجام گرفت. همچنین در جبهه جنوب ( هورالهویزه) در فصل تابستان تحركات زیادی از جانب نیروهای خودی صورت گرفت، امری كه هیچ گاه در گذشته به چشم نمی‌خورد. در كنار اقدامات فوق، كار بر روی فاو نیز در جریان بود. اواخر سال 64 در میان ناباوری محافل خارجی و كشورهای عربی، خصوصا شیخ نشین كویتف عملیات بزرگ والفجر هشت( فتح فاو) در اونج غافلگیری ارتش عراق انجام شد. از جمله عوامل موثر در غافلگیری عراق، شدت فعالیت جبهه خودی در هورالهویزه بود كه با توجه به اینكه طی سالهای 62 و 63 محور اصلی عملیات نیروهای خودی همین منطقه بود، ذهنیت دشمن را شدیدا متوجه خود نود. به هر حال شهر فاو در روز سوم عملیات تصرف شد و تثبیت مواضع بیش از 70 روز به طور انجامید. فتح فاو پیامدهای بسیار در برداشت. اصلی‌ترین نتیجه آن بر هم خوردن توازن در صحنه نظامی سیاسی جنگ بود كه تشدید جنگ شهرها را در پی داشت. از سوی دیگر در یك توطئه جهانی با شركت آمریكاف اروپا و كشورهای عربی منطقه، قیمت نفت تا مرز 5/5 دلار در هر بشكه سقوط كرد.
در سال 65 فرماندهان نظامی درصدد برآمدند كه با دستیابی به یك پیروزی دیگر مانند فاو جنگ را به نقطه روشنی برسانند. از این رو عملیات كربلای 4 در شلمچه طرح‌ریزی شد. لیكن، آمریكا كه پس از فاو به این نتیجه رسیده بود كه در صورت تكرار پیروزیهای ایران منافع امپریالیستی او به خطر خواهد افتاد، كمك‌های اطلاعاتی خود را به عراق شدیدا افزایش داد به گونه‌ای كه هنگام آغاز عملیات كربلای4، عراق كاملا از عملیات مطلع بود و به همین خاطر پس از شب اول عملیات، فرماندهان سپاه ادامه عملیات را مصلحت ندانسته و آن را متوقف كردند. 15 روز پس از عملیات كربلای 4 طی یك ابتكار عمل بدیع، سپاه عملیات كربلای 5 را طرح‌ریزی كرد و در حالی كه عراق خود را برای حمله به فاو آماده می‌كرد و عملیات سالانه ایران را نیز تمام شده تلقی می‌نمود، یك بار دیگر غافلگیر شد اما این بار از لحاظ زمان ( نه مكان) . عملیات كربلای پنج بسیار سخت؛ جبهه خودی درصدد آن بود كه با رسیدن به كانال زوجی در كنار شهر بصره قرار بگیرد و عراق نیز كوشش می‌كرد به هر قیمت ممكن از پیشروی ایران جلوگیری كند. بدین معنا كه بر خلاف والفجر هشت كه عراق زمین را واگذار كرد تا زمان را بدست آورد، تلاش عراق مصروف آن بود كه زمین را حفظ كند. به هر تقدیر، عملیات كربلای پنج نیز مانند و الفجر هشت دارای پیامدهای زیادی بود، به گونه‌ای كه سال بعد، سال رقم خوردن سرنوشت جنگ قلمداد گردید.
17 / 3/ 64 عملیات ظفر 1 در جزیره مینو توسط ارتش.
23 / 3 / 64 عملیات انصار‌ا... توسط سپاه در كردستان.
24 / 3 / 64 عملیات قدس 1 در هورالهویزه توسط سپاه.
5 / 4 / 64 عملیات ظفر 2 در پنجوین توسط ارتش.
7 / 4 / 64 عملیات ظفر 3 توسط ارتش در غرب كشور.
10 / 4 / 64 عملیات ظفر 4 توسط ارتش در فكه.
20 / 4 / 64 عملیات قدس 3 توسط سپاه در منطقه دهلران.
23 / 4 / 64 عملیات قادر در جبهه شمالی و در محور سیدكان توسط ارتش.
2 / 5 / 64 عملیات قدس 4 در هورالهویزه توسط سپاه.
15 / 5 / 64 عملیات قدس 5 در هورالهویزه توسط سپاه.
23 5 / 64 عملیات عاشورای 1 توسط سپاه در تكاب كردستان.
24 / 5 / 64 عملیات عاشورای 2 توسط سپاه در منطقه چنگوله.
25 / 5 / 64 عملیات عاشورای 3 توسط سپاه در منطقه فكه.
1 / 8 / 64 عملیات عاشورای 4 توسط سپاه درمنطقه هوالهویزه.
20 / 11 / 64 عملیات والفجر 8 در جبهه جنوب و منطقه عمومی فاو، به طور مستقل توسط سپاه پاسداران طراحی و انجام شد كه در آن 12 لشكر و 9 تیپ پیاده به همراه 15 گردان توپخانه در مقابل 8 لشكر و 34 تیپ پیاده، 2 لشكر و 10 تیپ زرهی و مكانیزه دشمن عمل كردند. در این عملیات 2135 نفر از نیروهای دشمن اسیر و قریب 50000 نر از آنان كشته و یا زخمی شدند و 200 دستگاه تانك و نفربر، 60 فروند هواپیماف 10 فروند هلیكوپتر، 500 دستگاه خودرو و 150 قبضه انواع توپ ارتش عراق مهندم شد و 100 دستگاه تانك و نفربر، 250 دستگاه خودرو، 35 قبضه توپ و 34 دستگاه تجهیزات مهندسی به غنیمت گرفته شد. در عملیات والفجر 8، 800 كیلومتر مربع از خاك عراق از جمله شهر و تأسیسات نفتی فاو و دریاچه نمك به تصرف نیروهای اسلامی درآمد. این عملیات نقش تعیین كننده‌ای در روند جنگ داشت و موجب بهم خوردن توازن به نفع ایران در بعد نظامی و سیاسی گردید. از جمله مشخصات برجسته عملیات والفجر 8 می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
1 ـ عبور نیروهای خودی از اروند رود
2 ـ كاربرد وسیع غواصی در عملیات رزمی
3 ـ غافلگیری مطلق دشمن
4 ـ نقش بارز دفاع ضد هوایی
5 ـ انتخاب منطقه از لحاظ جغرافیایی كه جناحین جبهه خودی را ( به جز جناح شمالی) آب در بر می‌گرفت و از تعرض دشمن مصون بود؛
6 ـ بكارگیری وسیع عوامل شیمیایی از سوی عراق
7 ـ انهدام وسیع واحدهای ارتش عراق
8 ـ انتقال دستگاههای سنگین مهندسی، زرهی وتوپخانه به آن سوی رودخانه.
5 / 12 / 64 عملیات والفجر 9 در منطقه پنجوین توسط ارتش و سپاه.
15 / 12 / 64 آغاز استراتژی دفاع متحرك ارتش عراق برای جبران شكست‌های خود و نیز تقویت روحیه از دست رفته فرماندهان و سربازانی كه مرتبا متحمل شكست‌هاهی سنگینی شده بودند، حركت جدیدی را آغاز كرد كه بعدها استراتژی دفاع متحرك نامیده شد. در این طرح ارتش عراق با حمله به مناطقی كه به لحاظ پدافندی دچار ضعفهایی بودند درصدد برآمد تا حداقل برای مدت كوتاهی ابتكار عمل را به دست گرفته و فرصت كافی برای بازسازی یگانهای خود كه در عملیات والفجر 8 آسیب فراوانی دیده بودند به دست آورد. این استراتژی با هجوم نیروهای خودی در عملیات كربلای 1 عملا شكست خورد. اما به نظر می‌رسد شكل كامل‌تر این حركت در پایان جنگ از سوی ارتش عراق به اجرا درآمد.
15 / 12 / 64 حمله دشمن با یك تیپ و 4 گردان كماندویی به محور چوراتا در جبهه شمالی و بازپس گرفتن منطقه عملیاتی والفجر 9.
29 / 12 / 64 آفند دشمن به استعداد یك تیپ پیاده به محور پنجوین ( جبهه شمالی) ـ منطقه عملیات والفجر 9 ـ كه به تصرف ارتفاعات محور پنجوین از جمله شیخ گزنشین، میشلان و شیخ لطیف انجامید.
15 / 1 / 65 حمله عراق با 3 تیپ پیاده و یك گردان زرهی در محور دربندیخان ـ جبهه شمالی و تصرف ارتفاعات شاخ شمیران و شاخ سورمر.
18/ 1/ 65 آفند دشمن در محور پیچ انگیزه - شرهانی (جبهه جنوب) و تصرف تپه 175 شرهانی .
22/ 1/ 65 حمله عراق در محور سومار (جبهه میانی ) با 4 تیپ پیاده و 3 گردان مستقل به همراه 2 گردان تانك به ارتفاعات سومار و بازپس گیری ارتفاعات اسماعیل خان و پایگاه دوله شریف.
4/ 2/ 65 آفند دشمن در محور سیدكان به استعداد 1 تیپ و تعدادی از یگان‌های جاش كه منجر به تصرف ارتفاعات سرسول، گرشوال و لولال با مجموع وسعت 250 كیلومتر مربع شد.
6 / 2/ 65 حمله عراق در محور جزیره مجنون با 1 لشكر و پیشروی 200 متر در مواضع رزمندگان اسلام در طول 4 روز.
8/ 2/ 65 عملیات تكمیلی والفجر 8 توسط سپاه در كارخانه نمك (فاو).
10/ 2/ 65 آفند دشمن در محور فكه (جبهه جنوب) با استعداد یك لشكر زرهی، 10 تیپ پیاده و در جبهه‌ای به عرض 20 تا 25 كیلومتر كه به نفوذ 7 كیلومتر در عمق مواضع نیروهای خودی انجامید. در این عملیات عراق 100 دستگاه تانك و 76 دستگاه نفربر و 12 خوردو از دست داد.
19/ 2/ 65 حمله عراق با 2 لشكر و 11 تیپ پیاده مكانیزه و زرهی در محور پیچ انگیزه (جبهه جنوب) كه در نتیجه آن 36 كیلومتر مربع از منطقه به تصرف ارتش عراق درآمد.
24/ 2 65 حمله دشمن بااستعداد 7 تیپ و 12 گردان مستقل كماندویی در محور حاج عمران (جبهه شمالی) و تصرف ارتفاعات مهم 2519 و 2435 در طی 10 روز در این عملیات 3000 عراقی كشته و 200 نفر به اسارت در‌آمدند و 17 هلیكوپتر دشمن منهدم شد.
26 / 2/ 65 حمله عراق با 7 تیپ پیاده، دو تیپ زرهی و مكانیزه و یك گردان كماندویی در محور مهران (جبه میانی) كه به تصرف شهر مهران انجامید.
9 /4/ 65 عملیات كربلای 1 و آزادسازی شهر مهران توسط واحدهای رزمی سپاه پاسداران كه عملا موجب شكست استراتژی دفاع متحرك عراق شد. در این عملیات یگان‌های خودی موفق شدند در مدت كوتاهی كسب آمادگی كرده و با یورش بر نیروهای عراقی آنان را مجبور به فرار كنند با آزاد سازی مجدد شهر مهران ابتكار عمل مجددا به جبهه خودی بازگشته و تلاش‌ها برای انجام یك عملیات گسترده آغاز شد.
9/ 4/ 65 عملیات كربلای 2 توسط سپاه در منطقه حاج عمران.
10 /6/ 65 عملیات كربلای 3 توسط سپاه بر روی اسكله الامیه واقع در شمال خلیج فارس.
20/ 6/ 65 عملیات انصار توسط سپاه در منطقه هورالعظیم.
12 / 7/ 65 عملیات ظفر توسط ارتش در غرب كشور.
19 / / 65 عملیات فتح 1 توسط سپاه در كركوك.
4 / 8/ 65 عملیات فتح 2 توسط سپاه در سد دوكان
29 / 8/ 65 عملیات فتح 3 توسط سپاه در منطقه زاخو- دهوك
3/ 10/ 65عملیات كربلای 4 توسط سپاه در منطقه ابوالخصیب.
19 / 10/ 65 عملیات كربلای 5 در جبهه جنوب و در محور شلمچه- شرق
بصره توسط 16 لشكر و 8 تیپ مستقل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد كه در نتیجه آن 2650 نفر از نیروهای دشمن اسیر و 100000نفر از آنان كشته و یا زخمی شدند. در این عملیات 870 دستگاه تانك و نفربر، 80 فروند هواپیما، 180 قبضه توپ صحرایی، 1000 دستگاه خودرو، 120 قبضه توپ ضد هوایی عراق منهدم و 230 دستگاه تانك و نفربر، 20 قبضه توپ صحرایی، 200 دستگاه خودرو، 100 دستگاه وسایل مهندسی و 100 قبضه توپ ضد هوایی به غنیمت رزمندگان اسلام در‌آمد.
در عملیات كربلای 5، 150 كیلومتر مربع از خاك دشمن به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و نیروهای خودی در پاسگاه‌های بوبیلن، شلمچه، كوت سواری، خین و جزایر بوارین و ام الطویل، كانال پرورش ماهی و چندین روستای عراقی در 10 كیلومتری بصره استقرار یافتند. این عملیات در میان ناباوری عراق،‌پس از انجام كربلای 4 صورت گرفت. سپاه با درك تحلیل عراق از شرایط حاضر مبنی بر اینكه عملیات سالانه ایران انجام شده و دیگر عملیاتی انجام نخواهد شد، ضمن پذیرش خطر بزرگ عدم موفقیت، توانست شرایط سیاسی- نظامی را بار دیگر به نفع انقلاب تغییر دهد. با شكست سنگین عراق در این عملیات، تهاجم به فاو كه در دستور كار ارتش این كشور قرار داشته به مدت دو سال تعویق افتاد.
23/ 10/ 65 عملیات كربلای 6 در منطقه سومار توسط ارتش.
28/ 10/ 65 عملیات نصر توسط سپاه در محور دهوك- دولان.
22/ 11/ 65 عملیات فتح 4 مرحله اول در منطقه دیانا توسط سپاه.
4/ 12/ 65 عملیات فتح 4 (مرحله دوم) در منطقه دیانا توسط سپاه.
12 /12 / 65 عملیات كربلای 7 توسط ارتش در ارتفاع حاج عمران.

**سال 67- 1366

پس از توقف عملیات كربلای پنج، به دلیل شدت حضور دشمن و حساسیت فوق‌العاده نسبت به محورهای جبهه جنوب به نظر می‌رسید برای ادامه جنگ باید تدابیر تازه‌ای اتخاذ شود. زیرا دشمن از لحاظ تسلیحات و تجهیزات نظامی از برتری چشمگیری برخوردار بود و با توجه به تقویت خطوط دفاعی و ایجاد موانع بسیار، انجام عملیات در جبهه جنوب دشوار می‌نمود. بدین جهت در عین حال كه عملیات كربلای هشت آماده انجام بود، جبهه شمال غرب (شمال سلیمانیه) نیز برای عملیات تابستانی و محدود انتخاب گردید. این تدبیر در راستای فعال شدن قرارگاه رمضان از سال 65 در شمال عراق و امكان بكارگیری كردهای معارض عراقی اتخاذ شد. عملیات كربلای 8 و كربلای 10 در جنوب و شمال سلیمانیه صورت گرفت. همانگونه كه پیش‌بینی می‌شد دشمن در جنوب شلمچه، مقاومت بسیار سختی نمود و با آتش توپخانه و تانك و بمباران وسیع مانع پیشروی یگان‌های خودی شد در حالی كه عملیات كربلای 10 نسبتا موفق بود و زمینه اقدامات بعدی را در این جبهه مهیا ساخت. اوضاع جنوب، فرماندهان سپاه را بر آن داشت كه به جبهه شمال توجه جدی‌تری مبذول دارند. و در همین راستا طی عملیات نصر 4، شهر ماووت تصرف شد ودر كل عملیات نظامی جمهوری اسلامی تقریبا روی نوار پیروزی قرار داشت.
در واقع ركودی كه از نیمه دوم سال 61 به مدت تقریبا 4 سال بر جبهه حاكم بود در اواخر سال 64 جای خود را به پیروزی‌های پیاپی داد و عراق در یك موضع كاملا انفعالی مترصد فرصت برای تغییر شرایط بود. از سوی دیگر عراق جنگ نفتكش‌ها را در خلیج فارس دامن زد و سپاه دور جدیدی از عملیات مقابله به مثل را به عنوان یك اولویت نظامی عهده‌دار شد و طی مدت كوتاهی تعداد زیادی از نفتكش‌های كشورهای عربی (خصوصا عربستان و كویت) و یا كشتی‌هایی را كه عازم این كشورها بودند، هدف قرار داد و به این ترتیب جنگ نفت‌كش‌ها اوج گرفت. در این شرایط آمریكا و شوروی نیز به بهانه اسكورت نفتكش‌های كویتی وارد خلیج فارس شدند و جنگ جنبه بین‌المللی و منطقه‌ای به خود گرفت. در این مقطع جبهه‌های زمینی كلا راكد بودند و صحنه جنگ به دریا منتقل گردید اوج جنگ دریا برخورد كشتی كویتی بریجتون بود كه تحت اسكورت‌های ناوهای آمریكایی قرار داشت.از این پس درگیری ایران وامریكا در خلیج فارس ابعاد دیگر جنگ را تحت الشعاع قرار داد. شلیك موشك‌های كرم ابریشم به كشتی آمریكایی، بندر الاحمدی و حمله آمریكا به قایق‌های تندرو وسكوهای نفتی ایران، از جمله حوادث ا ین مقطع به شمار می‌روند.
از آبانماه 6 به دنبال كاهش درگیری‌های خلیج فارس مجددا جبهه زمینی فعال شد. این بار برخلاف سالهای گذشته عملیات بزرگ سالانه كه همه ساله و در اواخر سال در جبهه جنوب صورت می‌گرفت در شمال غرب اجرا شد و طی عملیات بیت‌المقدس 2 و والفجر 10 مواضع و شهرهای بسیاری از جمله حلبچه عراق تصرف گردید. لیكن برای مقابله با پیشروی‌های رزمندگان اسلام در شمال غرب، تحرك چندانی از عراق مشاهده نشد بلكه با استفاده از عدم حضور نیروهای خودی در جنوب، همزمان با حملات آمریكا به سكوهای نفتی، به سمت فاو به راه افتاد و باتصرف آن موازنه جنگ را بر هم زد و طی تحركات بعدی توانست مواضع از دست داده را پس بگیرد. و سرانجام، پذیرش قطعنامه 598 از سوی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 26 / 4/ 67 نقطه پایانی بر جنگ 8 ساله بود. اما عراق با مشاهده ضعف و ركود در جبهه خودی، همانند مقطع آغازین جنگ تحمیلی، مجددا در جنوب دست به حمبه زد. لیكن مردم باحضور گسترده در جبهه‌ها، ضمن دفع تجاوز دشمن،تلاش منافقین (عملیات مرصاد) در محور غرب رانیز كه به قصد رسیدن به تهران صورت گرفت، در هم شكستند و پس از آن آتش ب رسمی برقرار گردید.
18 / 1/ 66 عملیات كربلای 8 در منطقه شلمچه توسط سپاه.
20/ 1/ 66 عملیات كربلای 9 توسط ارتش در منطقه قصر شیرین.
25/ 1/ 66 عملیات كربلای 10 در جبهه شمالی- منطقه عمومی ماووت
توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد؛ كه در آن 9 لشكر توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد كه در آن 9 لشكر و 6 تیپ پیاده و 7 گردان توپخانه خودی در مقابل 11 تیپ و 8 گردان پیاده دشمن وارد عمل شدند و در نتیجه این عملیات 2500 تا 3000 نفر از نیروهای دشمن كشته و یا زخمی و 210 نفر از آنان به اسارت درآمدند. در این عملیات نیروهای اسلام ضمن انهدام 10 دستگاه تانك و نفربر و 1 فروند هلیكوپتر 250 كیلومتر مربع از خاك دشمن را آزاد كردند و ارتفاعات گلو- سرگلو، باسومه، گلان- قشن و كوه نم نم را به تصرف درآوردند.
25/ 1/ 66 عملیات فتح 5 در شمال سلیمانیه توسط سپاه
25/ 1/ 66 عملیات نصر 1 توسط سپاه در هزار قله.
13/ 3/ 66 عملیات نصر 2 در میمك توسط ارتش
27 /3/ 66 عملیات نصر 3 توسط ارتش.
27/ 3/ 66 عملیات فتح 6 در شمال اربیل توسط سپاه
31 /3/ 66 عملیات نصر 4 توسط سپاه.
3/ 4/ 66 عملیات نصر 5 در منطقه سردشت توسط سپاه
5/ 6/ 66 عملیات فتح 7 درمنطقه حلبچه توسط سپاه
28 /4/ 66 عملیات فتح 8 توسط سپاه در شمال موصل.
1/ 5/ 66 عملیات ایذایی سپاه در ایروان
1/ 5/ 66 عملیات ایذایی سپاه در چوارتا.
5/ 5/ 66 عملیات ایذایی سپاه در سلیمانیه
6/ 5/ 66 عملیات ایذایی سپاه در گلی كدور
5/10/ 66 عملیات ایذایی سپاه در مرگه سور
5/10/ 66 عملیات ایذایی سپاه در پایگاه ترابه
5/12/ 66 عملیات نصر 6 توسط ارتش
5/12/ 66 عملیات فتح 9 در منطقه خرمال توسط سپاه
5/13/ 66 عملیات ایذایی سپاه در خرمال
5/13/ 66 عملیات نصر 7 توسط سپاه در محور دوپازا- بلفت
5/30/ 66 عملیات ایذایی سپاه در منطقه خرمال
5/31/ 66 عملیات ایذایی سپاه در منطقه اربیل
5/31/ 66 عملیات ایذایی سپاه در محور اربیل- كركوك
5/31/ 66 عملیات ایذایی سپاه در محور سلیمانیه
5/31/ 66 عملیات ایذایی سپاه در محور سلیمانیه
6/5/ 66 عملیات ایذایی سپاه در محور سلیمانیه
6/9/ 66 عملیات ایذایی سپاه در محور اربیل
6/12/ 66 عملیات ایذایی سپاه در اربیل
6/13/ 66 عملیات فتح 10 در شمال اربیل توسط سپاه
6/15/ 66 عملیات ایذایی سپاه در سلیمانیه
6/23/ 66 عملیات ایذایی سپاه در شهر سیدصادق عراق
6/24/ 66 عملیات ظفر توسط سپاه.
6/27/ 66 عملیات ظفر 1 در استان دهوك عراق توسط سپاه.
8 /7/ 66 عملیات ایذایی سپاه در كركوك.
11 /7/ 66 عملیات ایذایی سپاه در استان سلیمانیه.
22 /7/ 66 عملیات ظفر 2 توسط سپاه در كفری.
4 /8 / 66 عملیات ایذایی سپاه در دوكان.
8 /8 / 66 عملیات ایذایی سپاه در دوكان.
11 /8 / 66 عملیات ایذایی سپاه در بندیخان.
25 /8 / 66 عملیات ظفر 3 در منطقه بندیخان توسط سپاه.
28 /8 / 66 عملیات ظفر 4 توسط سپاه در دهوك.
29 /8 / 66 عملیات نصر 8 در ماووت توسط سپاه (روی ارتفاع گرده رش).
1/ 9/ 66 عملیات نصر 9 توسط سپاه.
18/ 10/ 66 عملیات ایذایی سپاه بر روی البكر و الامیه واقع در شمال خلیج فارس.
22/ 10/ 66 عملیات ظفر 5 در عماریه توسط سپاه.
25/ 10/ 66 عملیات بیت‌المقدس 2 در ماووت توسط سپاه.
4/ 12/ 66 عملیات ظفر 6 توسط سپاه در سنگاو.
22/ 12/ 66 عملیات ظفر 7 توسط سپاه در حلبچه.
23/ 12/ 66 عملیات والفجر 10 در جبهه شمال و محور حلبچه توسط 11 لشكر و 12 تیپ پیاده و 17 گردان توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابل 1 لشكر و 28 تیپ پیاده و 15 گردان توپخانه دشمن انجام شد كه در نتیجه آن نیروهای خودی با كشته و زخمی كردن 3000 نفر و اسارت 5440 نفر از نیروهای عراقی و انهدام 270 دستگاه تانك و نفربر، 60 قبضه توپ صحرایی، 13 دستگاه تجهیزات هلیكوپتر دشمن و به غنیمت گرفتن 90 دستگاه تانك و نفربر، 100 قبضه توپ صحرایی، 15 دستگاه تجهیزات مهندسی و 800 دستگاه خودرو، بخش وسیعی از استان سلیمانیه عراق شامل شهرهای حلبچه، دوجیله و خورمال را به تصرف درآوردند كه وسعت آن حدود 1200 كیلومتر مربع می شد.
23/ 12/ 66 بیت‌المقدس 3 در منطقه ماووت توسط سپاه.
5/ 1/ 67 بیت‌المقدس 4 در منطقه دربندیخان توسط سپاه.
22 / 1/ 67 بیت‌المقدس 5.
28 /1/ 67 تهاجم عراق با با بكارگیری وسیع سلاح‌های شیمیایی و با استعداد 48 تیپ پیاده و 11 تیپ زرهی و مكانیزه در مقابل 4 تا 5 لشكر و بازپس‌گیری فاو.
26 /2/ 67 بیت‌المقدس 6 در منطقه ماووت.
14/ 3/ 67 تك گسترده و سنگین عراق به منطقه شلمچه و تصرف منطقه عملیاتی كربلای 5.
22/ 3/ 67 بیت‌المقدس 7 در منطقه عمومی شلمچه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
24/ 3/ 67 تك عراق به محور ماووت و تصرف بخشی از منطقه ماووت طی 8 روز.
29/ 3/ 67 تهاجم ارتش عراق با استعداد 1 لشكر به مهران و تصرف آن و استقرار در ارتفاعات مهم قلعه آویزان- واگذاری شهر مهران به منافین.
4/ 4/ 67 حركت گسترده عراق در جبهه جنوب و بازپس گیری جزایر مجنون، منطقه وسیع شمال كوشك و طلایه و جفیر. در این عملیات عراق از 8 تیپ مستقل پیاده، 3 تیپ نیروی مخصوص، 5 تیپ زرهی و 2 تیپ مكانیزه و چند یگان در قالب 3 لشكر استفاده كرد.
7/ 4/ 67 تهاجم عراق در محور شاخ شمیران.
21/ 4/ 67 حمله عراق با استعداد 11 لشكر در جبهه‌های جنوب و تصرف غرب شوش و دزفول تا دهلران.
27/ 4/ 67 پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل از سویب جمهوری اسلامی ایران.
31/ 4/ 67 حركت و تهاجم گسترده عراق با 13 لشكر در منطقه شمال.
خرمشهر و جنوب اهواز در این حمله نیروهای عراقی خود را به جاده اهواز- خرمشهر رساندند و تلاش گسترده‌ای را طی سه روز جهت تصرف خرمشهر انجام دادند كه به دلیل مقاومت رزمندگان اسلام ناموفق ماندند.
3/ 5/ 67 حمله منافقین با حمایت ارتش عراق به غرب اسلام آباد و انجام عملیات مرصاد توسط رزمندگان اسلام وشكست سنگین منافقین در این عملیات.
10/ 5/ 67 عقب‌نشینی عراق به پشت مرزهای بین‌المللی در جنوب.
29/ 5/ 67 اعلام رسمی آتش بس توسط دبیر كل سازمان ملل.

منبع: حسین اردستانی - حسین یكتا

نوع مطلب : دفاعی، 
برچسب ها : دفاع مقدس،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

وصیت شهدا
نظرسنجی
نظرتان در مورد مطالب درج شده:

روزشمار جنگ
مستندات
چندرسانه ایی
هشت سال جنگ
مطالب اخیر
معرفی وبگاه
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

ساعت و تقویم
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات