یاد یاران جنگ
YadeYaraneJang

بسم الله الرّحمن الرّحیم اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم 

سر تیتر جراید
برنامه های اندرویدی
درباره وبلاگ


رهبر کبیر انقلاب
ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت غرب و شرق را شکستیم.
***
مقام معظم رهبری
زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.
***
مقام معظم رهبری
شهدا ستارگان درخشانی هستند که می توان با آنها راه را پیدا کرد.
***
مقام معظم رهبری
یاد دوران دفاع مقدس را نگذارید از یادها برود. خاطره‌ی این سرزمین‌ها را زنده نگهدارید. دشمنها می‌خواهند قضیه دفاع مقدس، فداکاری‌ها و شخصیتهایی که در این فداکاری‌ها نقش آفریدند، اینها را یا نشناسیم یا از یاد ببریم.

کارنامه عملیات ها
وضعیت آب و هوا
حدیث تصادفی
اوقات شرعی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :در سال های دفاع مقدس، مراكز و تاسیسات نفتی مهم ترین هدف هایی بود كه برای اخلال در تامین هزینه های جنگ، مورد هجوم رژیم بعث عراق و ناوهای جنگی آمریكا قرار گرفت، اما ایران با پایمردی رزمندگان اسلام و كوشش دلاورمردان صنعت نفت، توانست به تولید و فروش نفت خود ادامه دهد.

 مجموع درآمدهای ارزی ایران از محل صادرات و فروش نفت در هشت سال دفاع مقدس، افزون بر  110 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

در این گزارش به چالش های فراروی انقلاب اسلامی در محقق شدن درآمدهای نفتی و نحوه همكاری جامعه بین الملل با رژیم بعثی عراق برای شكست ایران پرداخته می شود.


اولین تأثیر خسارت جنگ تحمیلی عراق برضد ایران (1359- 1367) كاهش شدید تولید نفت هر دو كشور بود؛ به گونه ای كه با گذشت كمتر از چند ماه از آغاز جنگ، روزانه نزدیك به چهار میلیون بشكه نفت از مجموع تولید دو كشور كاسته شد.

رژیم بعثی عراق در همان آغاز جنگ از زمین، هوا و دریا مراكز نفتی ایران را هدف قرار داد و آسیب های فراوانی به آنها وارد كرد و در همان هفته های اول جنگ با تمركز شدید آتش روی بزرگ ترین پالایشگاه جهان در آبادان كه به تنهایی نیمی از فرآورده های نفتی كشور را تأمین می كرد، این مركز را به صورت غیر قابل استفاده درآورد؛ به گونه ای كه خطوط لوله، مراكز پمپاژ نفت، چاه ها و اسكله ها، مخازن ذخیره سازی، بندرها و اسكله های نفتی را كه عمده آنها در خوزستان بود، مورد هجوم قرار داد و بسیاری از فعالیت های حمل و نقل و تولیدی كشور را كه به سوخت نفت نیاز داشتند، با مشكل روبه رو كرد.

آمریكا و كشورهای هم پیمانش هم در طول جنگ از هیچ كمكی به عراق كوتاهی نكردند؛ آمریكا به جنگ نفتكش ها دامن زد و عربستان و كشورهای نفتی حامی عراق نیز با افزایش تولید و اشباع بازارهای نفت به كاهش قیمت های جهانی نفت كمك كردند تا توان تامین هزینه های جنگ را برای جمهوری اسلامی ایران ناممكن كنند.

با توجه به این نكات، ارتباط نفت و جنگ در هشت سال دفاع مقدس و جایگاه این دو در تصمیم گیری های كلان سیاسی كشور بررسی می شود.

درآمد نفتی سال 1359 حدود 11.6 میلیارد دلار

تصویر جنگ در سال اول حمله عراق چنین است: سال ۱۳۵۹ سالی دشوار برای كشور بود. در جبهه‌های نظامی، دشمن با اشغال بندر استراتژیك خرمشهر، محاصرۀ شبه‌جزیرۀ آبادان و در تیررس قرار دادن شهر اهواز، فشار سنگینی بر كشور وارد می‌ساخت.

از نظر اقتصادی نیز، با توجه به وابستگی كشور به درآمدهای نفتی، حمله محدود دشمن به بعضی از مراكز و تأسیسات  نفتی، از جمله بزرگ‌ترین پالایشگاه جهان در آبادان، تولید نفت كشور را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

با توجه به نبود تجربه جنگی و آسیب‌پذیر بودن تأسیسات نفتی، به دلیل نبود هر گونه سیستم دفاعی، اعم از عامل و غیرعامل، در ماه نخست جنگ، همه تأسیسات نفتی كشور در مناطق نفت‌خیز جنوب  تعطیل شد و در نتیجه تولید نفت كشور بسیار كاهش یافت.

علاوه بر مشكلات مربوط به میزان تولید، به دلیل كاهش مصرف در پی برنامه‌های «آژانس بین‌المللی انرژی»، قیمت نفت نیز در سال ۱۳۵۹ كاهش یافت.

نخریدن نفت ایران كه از بی‌اعتمادی خریداران به توان ایران برای عمل به تعهدهایش (به دلیل در معرض خطر بودن تأسیسات نفتی) ناشی می‌شد، مشكل مضاعفی بود كه تا عملیات‌ موفق سال ۱۳۶۱ و خارج كردن تأسیسات نفتی كشور از تیررس مستقیم دشمن همچنان ادامه داشت. مجموع این عوامل سبب شد درآمدهای نفتی كشور در سال ۱۳۵۹ به‌شدت سقوط كند و به 11.6 میلیارد دلار برسد.

درآمد نفتی سال 1360 حدود 12.4 میلیارد دلار

آن دسته از مشتریان نفتی كه در جنگ طرفدار عراق و حامیانش بودند، حاضر به خرید نفت ایران نبودند. دسته دیگر كه بیطرف بودند نیز، جرأت بستن قراردادهای میان مدت سه ماهه یا بلندمدت 9 ماهه را نداشتند، زیرا تصور می كردند كه تحت آن فشارها هر آن ممكن است دولت مركزی سقوط كند یا این كه با چند كیلومتر پیشروی عراق، ایران نفتی برای صادرات در اختیار نداشته باشد؛ این مسائل سبب شد تا در نیمه اول سال 1360 در برخی از ماه ها صادرات ایران حتی به روزی 300 هزار بشكه در روز كاهش پیدا كند.

در این سال پیروزی های ایران تأثیر خود را گذاشت و به تدریج تعداد بیشتری مشتری اطمینان پیدا كردند كه از ایران نفت خریداری كنند و آمد و رفت هیئت های اقتصادی و سیاسی برای همكاری و بستن قرارداد و برقراری مبادلات افزایش یافت.

كاركنان صنعت نفت نیز دوشادوش و همگام با نیروهای رزمنده در میدان جهاد اقتصادی و نفتی عملیات می كردند، از جمله توسعه فعالیت های بازاریابی در كشورهای خارجی ترمیم سریع خرابی های ناشی از جنگ و دایر نگهداشتن توان تولیدی و صادراتی از موضع قدرت صحبت كردن در نشست های اوپك برای اخذ سهمیه بیشتر برای تولید ایران و جلوگیری از افزایش تولید اعضا به منظور حفظ قیمت.

موفقیت در این بخش به ویژه مدیون پیروزی ها و جانفشانی های رزمندگان اسلام بود كه برخلاف قواعد كلاسیك جنگ با كمترین امكانات و فقط با بذل جان شكست را بر دشمن تحمیل كرد و بذر غرور و افتخار را در دل همه ایرانیان بارور ساخت.

در سال ۱۳۶۰ كه اوج كشمكش‌ها و ترورهای داخلی بود، همچون سال قبل از آن، وضعیت در جبهه‌های جنگ و عرصه تولید و فروش نفت مطلوب نبود، درآمدهای نفتی كشور هم در همان حد سال قبل، یعنی حدود 12.4 میلیارد دلار باقی ماند.

 درآمد نفتی سال 1361 حدود 20 میلیارد دلار

سال 61 با عملیات فتح المبین سپس خرمشهر آغاز و هزاران كیلومتر از سرزمین های اشغال شده میهن آزاد شد و منطقه مهم و نفت خیز خوزستان تقریباً بكلی از نیروهای دشمن پاكسازی شد. از سوی دیگر سوریه به عنوان یكی از مشتریان جدید نفتی و به دلیل روابط عمیقی كه با ایران پیدا كرده بود، خط لوله نفت عراق به سوریه را قطع كرد و عراق را از روزانه چند صد هزار بشكه صادرات نفت محروم كرد.

بر خلاف دو سال آغازین جنگ، سال۱۳۶۱ از هر جهت سال متفاوتی بود. با عزل بنی‌صدر در نیمۀ سال ۱۳۶۰و پدیدار شدن انسجام در حاكمیت، آثار خود را در عرصه‌های مختلف نشان داد.

در بهار ۱۳۶۱ اولین پیروزی تعیین‌كننده در جبهۀ جنگ نصیب ایران و خرمشهر پس از گذشت بیش از یك سال و نیم آزاد شد. این موفقیت بزرگ اثر خود را در عرصه فروش نفت كشور نیز به جا گذاشت و با خارج شدن تأسیسات نفتی كشور از تیررس مستقیم دشمن، مشتریان بیشتری متقاضی خرید نفت ایران شدند كه افزایش میزان فروش نفت كشور را در پی داشت.

تحت تأثیر این تحولات، بازار نفت نیز تا حد بسیاری تقویت شد و در نتیجه افزایش تولید و رشد قیمت‌ها، درآمدهای كشور از محل فروش نفت به 20 میلیارد دلار در سال‌های پس از انقلاب رسید.

درآمد نفتی سال 1362 حدود 20.5 میلیارد دلار

اوایل سال 62 با آرامش نسبی جبهه ها آغاز شد اما عراق تمركز حملات هوایی خود را بر بمباران مناطق نفتی و صنعتی به ویژه در حوزه خلیج فارس قرارداد. در اواخر این سال، عملیات بزرگ خیبر انجام شد و سرانجام نیروهای اسلام پس از طی مراحل اولیه و تثبیت در غرب هور در جزایر مجنون كه گفته می شد دارای ذخایر قابل توجهی از نفت است مستقر شدند.

همچون سال‌های پیش، در سال ۱۳۶۲ نیز تحولات صحنه رزم و فروش نفت پابه‌پای هم به پیش رفت. در عرصۀ تولید و فروش نفت، توفیق های سال قبل تكرار شد و درآمد كشور از محل فروش نفت از 20.5 میلیارد دلار گذشت.

درآمد نفتی سال 1363 حدود 16.5 میلیارد دلار

سال 63 با آثار و پیامدهای عملیات خیبر و پاتك های عراق و كاربرد سلاح شیمیایی آغاز شد. باید توجه داشت كه در ادامه اقدام های جهان صنعتی برای كاهش آسیب پذیری نفتی كه شامل صرفه جویی، استفاده از ذخایر استراتژیك و افزایش تولید نفت كشورهای خارج از اوپك به ویژه دریای شمال می شد، اوپك برای حفظ قیمت مطلوب نفت و تحت تأثیر خواسته های ایران دست به كاهش تولید زد اما چون این اقدام تأثیر كافی نداشت به ویژه به دلیل قیمت شكنی های نیجریه و انگلیس در آذر 1362 در كنفرانس اوپك در لندن قیمت رسمی نفت از حدود 35 دلار به 29 دلار كاهش داده شد تا اعضا بتوانند حداقل سهم تولید را از بازار نفت داشته باشند؛ بنابراین مازاد عرضه و پایین بودن قیمت ها در سال 63 همچنان ادامه داشت و دورنمای درآمدها نفتی كشور را كه پشتوانه اصلی برای تأمین هزینه های عمومی و جنگ بود در میان مدت و دراز مدت تیره می كرد.

در سال ۱۳۶۳ نخستین نشانه‌های فرسایشی شدن جنگ هویدا شد. كشیده شدن جنگ به مناطق مسكونی، آغاز جنگ نفتكش‌ها و رو آوردن عراق به سلاح‌های ممنوعه از جمله مصادیق این واقعیت بود. درآمدهای نفتی نیز، همچون سال‌های قبل، همراهی محسوسی با وضعیت جبهه‌ها از خود نشان داد و مجموع درآمد كشور از محل فروش نفت خام به حدود 16.5 میلیارد دلار كاهش پیدا كرد كه نشان‌دهنده ركودی محسوس بود.


درآمد نفتی سال 1364 حدود 13.9 میلیارد دلار

در این ایام ما همچنان شاهد سقوط قیمت نفت بودیم، همچنین عراق از بمباران هوایی تهران سودی نبرد و پس از سه هفته از ادامه بمباران ها با حضور میلیونی مردم در راهپیمایی در روز قدس همان سال بمباران را متوقف كرد.

عراق، در پی این بن بست و به فاصله دو ماه بعد، در مرداد 64 و درست چند روز بعد از انتخاب حضرت آیت اله خامنه ای رهبر معظم انقلاب به عنوان ریاست جمهوری، پایانه نفتی خارك را كه عمده صادرات نفت ایران از آنجا صورت می گرفت به طور موثر مورد حمله و انهدام قرار داد.

در پی هر حمله، جنگ روانی شدیدی دایر بر از كار افتادن كامل اسكله های خارك و از دست رفتن توان صادراتی و توقف درآمدهای نفتی در رسانه های خارجی راه می افتاد، اما با وجود تمركز و استمرار آتش هوایی بر این جزیره كوچك و حیاتی با تلاش همه جانبه كاركنان صنعت نفت و با تمهیدات گوناگون، جریان صدور نفت ادامه یافت.

پدافند عامل و غیرعامل، استفاده از گوی های شناور و لوله های خرطومی برای بارگیری نفت و سرانجام عملیات شاتل كه به وسیله آن نفت با نفتكش های متعلق به ایران از خارك بارگیری و برای تحویل به خریداران خارجی به مناطق امن تری چون جزایر سیری و لاوان منتقل می شد؛ از جمله این اقدام ها بود.

در همین سال ما شاهد آغاز گسترده جنگ نفتكش ها و تداوم آن تا روزهای آخر جنگ برای خنثی كردن عملیات نفتی اخیر ایران و ایجاد فشار مالی و اقتصادی از طریق كاهش یا توقف صادرات و فروش نفت بودیم تا در كنار اهرم های سیاسی و نظامی به این وسیله نیز، ایران را هر چه بیشتر تحت فشار بگذارند.

سرانجام عملیاتی كه همه آن را انتظار می كشیدند، آغاز شد و در 22 بهمن 1364 مصادف با جشن های پیروزی انقلاب اعلام شد كه رزمندگان اسلام در عملیاتی شگفت انگیز، عرض هزار متری و خروشان اروندرود را در نزدیكی دهانه پر تلاطم خلیج فارس طی كرده و بندر نفتی فاو را به تصرف درآورده اند.

حالا دیگر صدای مبادله آتش توپخانه ایران و عراق به خوبی در شیخ نشین نفتی كویت شنیده می شد و نیزوهای ایران در نزدیك مرزهای مشترك عراق با كویت و عربستان كه دو حامی عمده عراق بودند، مستقر شدند. عراق با این عمل از چند كیلومتر ساحلی كه در خلیج فارس داشت، همچنین از آبراه اروند بكلی محروم می شد.

سال ۱۳۶۴ سالی تعیین‌كننده در سرنوشت جنگ بود. در این سال، به ظاهر موعد عملیات نهایی یا سرنوشت‌سازی كه مقام های كشور نوید آن را از مدت‌ها قبل می‌دادند، رسیده بود.

تسخیر بندر استراتژیك «فاو» در دهانۀ خلیج فارس راه دسترسی عراق به دریا را از این كشور گرفت، اما دشمن نیز با منسجم‌تر كردن جبهه های خود و افزایش تداركات پیشرفته نظامی در سایه حمایت های اقتصادی متحدانش اوضاع را بیش‌ازپیش پیچیده ساخت.

پس از این كه حامیان عرب رژیم عراق از رایزنی‌های سال ۱۳۶۳ خود با ایران به نتیجه‌ نرسیدند و ایران به عملیات برون‌مرزی عمده‌ای دست زد كه به طور مكرر عراق را به اجرای آن تهدید می‌كرد، این كشورها وارد فاز جدیدی شدند كه بعدها به «جنگ قیمت‌ها» شهرت یافت.

به نوشته نشریه «میدل‌ایست اكونومیست»، پس از تسخیر بندر عراقی فاو به دست نیروهای ایرانی، عربستان كه تا قبل از آن بر اساس سهمیه تعیین‌شده روزانه 4.35 میلیون بشكه نفت تولید می‌كرد، ناگهان تولید نفت خود را به 6 میلیون بشكه در روز رساند.

سال ۱۳۶۴ با فراز و فرودهای فراوان و سقوط درآمدهای نفتی ایران به13.9  میلیارد دلار به پایان رسید.

درآمد نفتی سال 1365 حدود 5.9 میلیارد دلار

با وجود كاهش شدید درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۳۶۴ تأثیرهای اصلی «جنگ قیمت‌ها» در سال ۱۳۶۵ رخ نمود، زیرا از آغاز جنگ تا این سال، هزینه‌های جنگ حدود یك‌سوم درآمدهای نفتی بود، اما در این سال، با كاهش درآمدهای نفتی و افزایش هزینه‌های جنگ، به تدریج این دو با هم برابر شدند.

در تیر ۱۳۶۵ روزنامه رسالت به نقل از نشریه نفتی «بازار نفت» گزارش داد: به دلیل عرضه انبوه نفت مازاد بر نیاز بازار، قیمت نفت خام «برنت» دریای شمال در بازار لندن به بشكه‌ای 8.65 و8.50 دلار برای تحویل در ماه‌های اوت و سپتامبر (۱۹۸۶) رسیده است.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام «دوبی» نیز در بازار لندن به بشكه‌ای 6.75 دلار برای تحویل در ماه اوت كاهش یافت.

در بازار غیر رسمی و تك‌‌محموله كه ایران مقدار بسیاری از نفت خود را به این شكل می‌فروخت، قیمت نفت به بشكه‌ای 5 دلار هم رسید تا آنجا كه با توجه به تخفیف‌های بسیاری كه ایران ناگزیر بود به مشتریان خود بدهد و این واقعیت كه هزینۀ بیمۀ هر محمولۀ نفتی به حدود یك‌چهارم كل ارزش محموله می‌رسید، علی‌اكبر محتشمی‌پور، وزیر كشور وقت ایران، اعلام كرد: «تولید نفت دیگر صرفۀ اقتصادی ندارد».

با وجود كاهش شدید قیمت‌ها، كشورهای نفت‌خیز حامی عراق، به بهانۀ ضرورت حفظ سهم «اوپك» در بازار، همچنان به افزایش تولید نفت خود ادامه دادند تا آنجا كه تولید روزانه 15.9 میلیون بشكه‌ای اوپك، در سال ۱۳۶۴، به روزانه 19.5 میلیون بشكه در سال  ۱۳۶۵ رسید و حال ‌آن كه سهمیۀ تعیین‌شده برای این سال 14.8 میلیون بشكه در روز بود.

حملۀ ۲۱ مردادماه هواپیماهای عراقی به پایانۀ نفتی «سیری» و دو سوپرتانكر در حال بارگیری و دو نفتكش ویژۀ حمل نفت از «خارك» به «سیری» صدور نفت ایران را به شدت كاهش داد.

بر اساس گزارش «میدل‌ایست اكونومیست»، پس از حملۀ عراق به سیری، صادرات نفت ایران به حدود 500 هزار بشكه در روز كاهش یافت؛ این رقم قبل از حمله به سیری 1.2 میلیون بشكه در روز بود.

كاهش شدید قیمت و میزان صادرات نفت سبب شد فروش نفت ایران در سال ۱۳۶۵ به حدود 5.9 میلیارد دلار كاهش یابد.

درآمد نفتی سال 1366 حدود 9 میلیارد دلار

اجلاس اوپك در سال 1366 سرانجام قیمت رسمی نفت اوپك را كه از سال 1362 بشكه ای 29 دلار تعیین شده بود به 18 دلار كاهش داد كه از قیمت های واقعی بازار آزاد در آن زمان چند دلار بالاتر بود.

در این سال اخبار و قرائن از فعال شدن شدید بازیگران و كشورهای حامی عراق برای اعمال فشار و محدودیت بر ایران حكایت می كرد؛ ناوگان آمریكا و متحدانش به بهانه حفظ امنیت رفت و آمد نفتكش ها، به آوردن یكی از بزرگ ترین ناوگان كشتی های جنگی پس از جنگ دوم و جنگ ویتنام دست زده و خلیج فارس و تنگه هرمز را اشغال كرده بودند. شورای امنیت سازمان ملل به طور فعال به میدان آمد و قطعنامه 598 در تیرماه همان سال تصویب شد.

رزمندگان اسلام در سال 66 شهر حلبچه را فتح كردند و عراق عملیات بمباران هوایی و فشار بر شهرها و مراكز صنعتی و نفتی را تشدید كرد و موشك های زمین به زمین را بویژه علیه تهران به كار گرفت؛ به طوری كه از دوازده اسفند 1366 تا اواخر 1367 حدود 150 موشك به تهران شلیك كرد.

حمله همزمان نیروهای امریكایی به قایق های ایران و تأسیسات نفتی دریایی نشان می داد كه آمریكا و متحدانش برای وادار كردن ایران به پذیرش قطعنامه و ترك عملیات نظامی و ورود به مرحله سیاسی و دیپلماسی اصرار دارند. نیروهای آمریكایی اكنون مستقیم و آشكارا به میدان آمده بودند.

با حملاتی كه عراق بر مراكز نفتی ایران در خلیج فارس متمركز كرده بود، مشتریان كمتر رغبت می كردند به منطقه جنگی وارد شوند و شركت های بیمه بین المللی نیز مرتب هزینه های بیمه جنگی خلیج فارس را كه منطقه مربوط به ایران را شامل می شد، افزایش می دادند.

وزارت نفت برای غلبه بر این مشكلات و جذب و حفظ مشتریان دامنه عملیات موسوم به شاتل را گسترده تر كرد و به این منظور با نفتكش های شركت ملی نفتكش ایران، محموله ها را با قبول خطر جنگ، از خارك بارگیری و به مخازن و اسكله های موقتی ترتیب داده شده در جزیره لارك منتقل كرد تا مشتریان، نفت را از نقطه امن دریافت كنند.

با فاصله بسیار زیادی كه این جزیره از فرودگاه های نظامی عراق داشت، تصور می شد آنجا محل كاملاً امنی است اما در بهار سال 67 هواپیماهای عراقی لارك را نیز بمباران كردند و چهار سوپر تانكر عظیم در آنجا به آتش كشیده شد.

در چنین اوضاع پیچیده و در این بحران های گوناگون فزاینده در تیر 1367 هواپیمای مسافربری ایران نیز مورد اصابت موشك های ناو آمریكایی قرار گرفت و به دنبال آن درگیری هایی در دریا رخ داد.

هلیكوپتر نظامی آمریكا از یك سو و قایق های تندرو و ناوچه ها و ناوهای ایرانی مستقر در خلیج فارس از دیگر سو مورد اصابت قرار گرفتند.

این اقدام های آمریكا و به ویژه هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری به معنای آن بود كه آمریكا برای تحقق هدف های خود در جنگ عراق و ایران آماده دست زدن به هر كاری است.

آمریكا با داشتن پشتوانه سازمان ملل و با بسیج ارتجاع منطقه و نیروهای ناتو دستش باز بود. ریگان نیز با گذراندن دوره دوم ریاست جمهوری و با عملیاتی كه در گرانادا، لبنان و لیبی انجام داده بود. پس از شكست های سیاست خارجی كارتر در ایران و افغانستان زمینه افكار عمومی و جناح های ذی نفوذ، آمریكا را به بهانه احیای غرور از دست رفته آمریكایی، برای هر گونه مداخله و لشكر كشی در خلیج فارس آماده كرده بود.

در سال ۱۳۶۶، با وجود افزایش مختصر قیمت نفت و ابتكارهایی كه در صادرات آن به‌كار رفت (حداقل صادرات در حجم قبلی را ممكن كرد) درآمدهای نفتی در حد 9.2  میلیارد دلار باقی ماند و در سال 1367 به 7.6 میلیارد دلار كاهش یافت.

در تابستان سال ۱۳۶۷ ایران قطعنامه شمارۀ ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد را یك سال پس از صدور پذیرفت و به این ترتیب پس از هشت سال جنگ، میان ایران و عراق آتش‌بس برقرار شد.

گزارش از پیمان جنوبی/شانا

برخی منابع:

اویل نیوز

مرتضی شمس؛ سلاح نفت در جنگ تحمیلی

دكتر محمد باقر حشمت زاده ؛ نفت و ریشه های جنگ تحمیلی

نوع مطلب : دفاعی، 
برچسب ها : دفاع مقدس،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

وصیت شهدا
نظرسنجی
نظرتان در مورد مطالب درج شده:

روزشمار جنگ
مستندات
چندرسانه ایی
هشت سال جنگ
مطالب اخیر
معرفی وبگاه
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

ساعت و تقویم
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات